The Genuine Scooter Stella is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.00 HP (7,26 kW)) @ 5500 RPM and a top speed of 88.5 km/h (54,73 mph)
For weekend adventures, the gas tank is a key factor. The Genuine Scooter Stella features a 7.94 litres (2,09 gallons) fuel tank and is controlled by a Rotary valves fuel control system, providing consistent mileage for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary for keeping your Genuine Scooter Stella running smoothly. Popular maintenance parts comprise spark plugs. Using quality components, your Stella will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 10.00 HP (7,26 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 88.5 km/h (54,73 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.94 litres (2,09 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Rotary valves |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 108.9 kg (238,80 pounds) |
| Length: | 1760 mm (68,95 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Grimeca disc brake, fully-hydraulic |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). mechanical expanding shoe type |