The Harley Davidson FLHRCI Road King Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the tank size is a critical factor. The Harley Davidson FLHRCI Road King Classic features a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, providing good fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is necessary for maintaining your Harley Davidson FLHRCI Road King Classic running smoothly. Common service items include drive chains. Using quality components, your FLHRCI Road King Classic will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FLHRCI Road King Classic Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 16 and the Rear Tyre size is 150/85 - 16 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 3400 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 332.0 kg (728,24 pounds) |
| Length: | 2440 mm (95,62 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |