The Harley Davidson PLHP Road King Police is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1687.97 ccm (102,49 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the tank size is an important feature. The Harley Davidson PLHP Road King Police is fitted with a 22.71 litres (5,97 gallons) fuel tank, ensuring consistent range for your adventures.
Proper upkeep is necessary to keep your Harley Davidson PLHP Road King Police operating reliably. Frequently replaced components consist of drive chains. Through proper maintenance, your PLHP Road King Police will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson PLHP Road King Police Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is MT90 - B16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1687.97 ccm (102,49 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 138.31 Nm (14,03 kgf-m or 101,49 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.71 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 335.2 kg (735,31 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc |