The Ural Retro 750 is a 2 stroke, Classic bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 38.88 HP (28,26 kW)) @ 5600 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a key aspect. The Ural Retro 750 is equipped with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, offering good efficiency on the road.
Proper upkeep is vital for ensuring your Ural Retro 750 performing at its best. Essential service parts comprise sprockets. With the right parts, your Retro 750 will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for Ural Retro 750 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.50 - 18 and the Rear Tyre size is 3.50 - 18 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 38.88 HP (28,26 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 350.0 kg (767,74 pounds) |
| Length: | 2280 mm (89,35 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Mechanically actuated drumbrakes at rear and sidecar wheel. |