The Ducati Multistada 1000 DS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 90.78 HP (65,97 kW)) @ 8000 RPM, 9.40 Nm (1,00 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an essential feature. The Ducati Multistada 1000 DS is equipped with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and uses a Desmodromic valve control fuel injection system, providing excellent range on the road.
Routine service is important to maintain your Ducati Multistada 1000 DS in peak form. Frequently replaced components consist of brake pads. By using genuine parts, your Multistada 1000 DS will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Ducati Multistada 1000 DS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 90.78 HP (65,97 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.40 Nm (1,00 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 196.0 kg (429,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |