The Yamaha XTZ 600 Tnr is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 46.00 HP (33,43 kW)) @ 6250 RPM, 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
Preventative care is key for keeping your Yamaha XTZ 600 Tnr operating reliably. Regular replacement items involve fuel filters. With the right parts, your XTZ 600 Tnr can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 46.00 HP (33,43 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 171.0 kg (375,12 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |