The Yamaha Gladiator Type JA is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
When out on the road, the fuel capacity is an essential factor. The Yamaha Gladiator Type JA is equipped with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel injection system, delivering excellent efficiency on the road.
Regular maintenance is important for ensuring your Yamaha Gladiator Type JA performing at its best. Popular maintenance parts include batteries. With regular servicing, your Gladiator Type JA can keep delivering reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 10.40 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 123.0 kg (269,84 pounds) |
| Length: | 2065 mm (80,89 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |