The Jialing JH 125 GY is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.78 HP (7,06 kW)) @ 8500 RPM and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
Routine service is necessary to maintain your Jialing JH 125 GY performing at its best. Essential service parts consist of spark plugs. With the right parts, your JH 125 GY can keep delivering dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Jialing JH 125 GY Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 21 and the Rear Tyre size is so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 9.78 HP (7,06 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 117.0 kg (256,61 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |