The Keeway XRAYs 50 is a 2 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 6.30 HP (4,58 kW)) @ 8500 RPM, 5.70 Nm (0.6 kgf-m or 4.2 ft.lbs and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
During extended trips, the fuel system is an essential factor. The Keeway XRAYs 50 comes with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, giving consistent range during your journeys.
Regular maintenance is important for maintaining your Keeway XRAYs 50 in top condition. Common service items involve oil filters. With regular servicing, your XRAYs 50 can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Keeway XRAYs 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 6.30 HP (4,58 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 5.70 Nm (0.6 kgf-m or 4.2 ft.lbs |
| Compression: | 7.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 86.0 kg (188,65 pounds) |
| Length: | 2035 mm (79,70 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |