The Hero Honda Hunk 150 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 149.20 ccm (9,05 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.21 HP (10,35 kW)) @ 8200 RPM, 12.80 Nm (1,29 kgf-m or 9,35 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential aspect. The Hero Honda Hunk 150 comes with a 12.40 litres (3,26 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel management system, ensuring good mileage for your adventures.
Regular maintenance is key to maintain your Hero Honda Hunk 150 running smoothly. Essential service parts comprise sprockets. With regular servicing, your Hunk 150 can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Hero Honda Hunk 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 100/90 - 18 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.20 ccm (9,05 cubic inches) |
| Power: | 14.21 HP (10,35 kW)) @ 8200 RPM |
| Torque: | 12.80 Nm (1,29 kgf-m or 9,35 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.40 litres (3,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |