The Keeway Outlook 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.39 HP (8,26 kW)) @ 8000 RPM, 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 6750 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
During extended trips, the fuel system is an essential consideration. The Keeway Outlook 150 features a 7.40 litres (1,95 gallons) fuel tank, offering optimal efficiency on the road.
Routine service is key to keep your Keeway Outlook 150 in top condition. Essential service parts include fuel filters. Through proper maintenance, your Outlook 150 will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Keeway Outlook 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 120/80 - 16 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 11.39 HP (8,26 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.40 litres (1,95 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 130.0 kg (285,17 pounds) |
| Length: | 2040 mm (79,90 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |