The Big Bear Choppers Devils Advocate ProStreet 100 EFI is a 4 stroke, Custom bike with a 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW, 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key factor. The Big Bear Choppers Devils Advocate ProStreet 100 EFI is equipped with a 22.23 litres (5,84 gallons) fuel tank, ensuring excellent performance on the road.
Regular maintenance is vital for ensuring your Big Bear Choppers Devils Advocate ProStreet 100 EFI in top condition. Popular maintenance parts consist of sprockets. Through proper maintenance, your Devils Advocate ProStreet 100 EFI can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers Devils Advocate ProStreet 100 EFI Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 280/80 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.23 litres (5,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 317.5 kg (696,50 pounds) |
| Length: | 2794 mm (109,45 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston caliper BrakeDrive system |