The Honda Hornet 250 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 40.00 HP (29,05 kW)) @ 14000 RPM, 24.00 Nm (2,39 kgf-m or 17,61 ft.lbs) @ 11000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential aspect. The Honda Hornet 250 is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, ensuring good fuel economy on the road.
Regular maintenance is vital to maintain your Honda Hornet 250 in top condition. Common service items involve drive chains. With regular servicing, your Hornet 250 can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Honda Hornet 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/70 - ZR16 61W and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 73W so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29,05 kW)) @ 14000 RPM |
| Torque: | 24.00 Nm (2,39 kgf-m or 17,61 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 151.0 kg (331,24 pounds) |
| Length: | 2045 mm (80,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |