The Ducati SportClassic GT 1000 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 90.78 HP (65,97 kW)) @ 8000 RPM, 91.25 Nm (9,25 kgf-m or 66,96 ft.lbs) @ 9300 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a key factor. The Ducati SportClassic GT 1000 is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and utilizes a Desmodromic valve control fuel management system, delivering reliable range for your rides.
Preventative care is necessary to keep your Ducati SportClassic GT 1000 operating reliably. Popular maintenance parts consist of sprockets. With the right parts, your SportClassic GT 1000 can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Ducati SportClassic GT 1000 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - R17 and the Rear Tyre size is 180/55 - R17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 90.78 HP (65,97 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 91.25 Nm (9,25 kgf-m or 66,96 ft.lbs) @ 9300 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |