The Hyosung Karion 125 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 11.66 HP (8,46 kW)) @ 10500 RPM, 9.40 Nm (1,00 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 101.0 km/h (62,49 mph)
During extended trips, the fuel system is an essential feature. The Hyosung Karion 125 is equipped with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel delivery system, giving optimal range during your journeys.
Scheduled maintenance is important for keeping your Hyosung Karion 125 in peak form. Common service items consist of oil filters. With the right parts, your Karion 125 can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.66 HP (8,46 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 9.40 Nm (1,00 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 101.0 km/h (62,49 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |