The Norton Commando 961 SS Specs is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 961.00 ccm (58,35 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 80.00 HP (58,11 kW)) @ 6500 RPM, 65.00 Nm (6,57 kgf-m or 47,66 ft.lbs) @ 5200 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a key consideration. The Norton Commando 961 SS Specs is fitted with a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank, delivering efficient mileage for your adventures.
Routine service is important for ensuring your Norton Commando 961 SS Specs running smoothly. Essential service parts include air filters. Through proper maintenance, your Commando 961 SS Specs will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Norton Commando 961 SS Specs Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - X17 and the Rear Tyre size is 180/55 - X17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 961.00 ccm (58,35 cubic inches) |
| Power: | 80.00 HP (58,11 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 65.00 Nm (6,57 kgf-m or 47,66 ft.lbs) @ 5200 RPM |
| Compression: | 10.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 188.2 kg (412,93 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |