The Honda CBR 125R is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 124.70 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 13.41 HP (9,75 kW)) @ 10000 RPM, 10.60 Nm (1,09 kgf-m or 7,76 ft.lbs) @ 8250 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an important aspect. The Honda CBR 125R comes with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel control system, providing consistent fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is key to maintain your Honda CBR 125R performing at its best. Frequently replaced components comprise brake pads. Using quality components, your CBR 125R can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 13.41 HP (9,75 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 10.60 Nm (1,09 kgf-m or 7,76 ft.lbs) @ 8250 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 127.3 kg (279,20 pounds) |
| Length: | 1920 mm (75,22 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |