The Jawa 650 Bizon is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 651.90 ccm (39,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 46.26 HP (33,63 kW)) @ 6500 RPM, 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 155.0 km/h (95,82 mph)
For weekend adventures, the tank size is a critical factor. The Jawa 650 Bizon features a 14.20 litres (3,73 gallons) fuel tank, ensuring excellent mileage on the road.
Preventative care is necessary to keep your Jawa 650 Bizon operating reliably. Common service items involve sprockets. With regular servicing, your 650 Bizon will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Jawa 650 Bizon Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 651.90 ccm (39,58 cubic inches) |
| Power: | 46.26 HP (33,63 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 155.0 km/h (95,82 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.20 litres (3,73 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |