The Malaguti Phantom Max 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.80 ccm (14,87 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 22.09 HP (16,02 kW)) @ 8500 RPM, 20.00 Nm (1,99 kgf-m or 14,73 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential aspect. The Malaguti Phantom Max 250 is equipped with a 9.40 litres (2,47 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel management system, ensuring efficient fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is vital for ensuring your Malaguti Phantom Max 250 in top condition. Regular replacement items comprise clutch plates. By using genuine parts, your Phantom Max 250 will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Malaguti Phantom Max 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.80 ccm (14,87 cubic inches) |
| Power: | 22.09 HP (16,02 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 20.00 Nm (1,99 kgf-m or 14,73 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.40 litres (2,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 138.0 kg (302,68 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |