The Peugeot Geopolis 250 Premium is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.30 ccm (14,84 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 22.00 HP (16.1 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical aspect. The Peugeot Geopolis 250 Premium features a 13.20 litres (3,47 gallons) fuel tank, giving efficient mileage for your adventures.
Regular maintenance is crucial for keeping your Peugeot Geopolis 250 Premium running smoothly. Common service items comprise sprockets. Through proper maintenance, your Geopolis 250 Premium can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Geopolis 250 Premium Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.30 ccm (14,84 cubic inches) |
| Power: | 22.00 HP (16.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.20 litres (3,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 159.0 kg (348,75 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |