The Yamaha YBR125 Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.05 HP (7,26 kW)) @ 10000 RPM, 9.60 Nm (1.0 kgf-m or 7.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an important aspect. The Yamaha YBR125 Custom features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel management system, giving excellent efficiency for your adventures.
Routine service is necessary for maintaining your Yamaha YBR125 Custom in peak form. Regular replacement items involve sprockets. Using quality components, your YBR125 Custom will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Yamaha YBR125 Custom Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 18 and the Rear Tyre size is 3.50 - 16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.05 HP (7,26 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1.0 kgf-m or 7.1 ft.lbs |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2055 mm (80,50 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |