The MV Agusta Brutale 910 Serie Oro is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 748.93 ccm (45,47 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 93.00 HP (67,56 kW)) @ 12500 RPM, 79.00 Nm (8,06 kgf-m or 58,01 ft.lbs) @ 10500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important factor. The MV Agusta Brutale 910 Serie Oro features a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, ensuring efficient efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is key for ensuring your MV Agusta Brutale 910 Serie Oro operating reliably. Common service items consist of drive chains. With the right parts, your Brutale 910 Serie Oro will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta Brutale 910 Serie Oro Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/65 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 748.93 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 93.00 HP (67,56 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 79.00 Nm (8,06 kgf-m or 58,01 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 178.6 kg (391,83 pounds) |
| Length: | 2026 mm (79,40 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 6-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston |