The Triumph Speedmaster is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 865.00 ccm (52,52 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 61.68 HP (44,78 kW)) @ 6800 RPM, 74.00 Nm (7,46 kgf-m or 54,33 ft.lbs) @ 3300 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical factor. The Triumph Speedmaster is equipped with a 19.30 litres (5,07 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, delivering reliable efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is vital for keeping your Triumph Speedmaster operating reliably. Common service items involve clutch plates. Using quality components, your Speedmaster will sustain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Triumph Speedmaster Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 18 and the Rear Tyre size is 170/80 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52,52 cubic inches) |
| Power: | 61.68 HP (44,78 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 74.00 Nm (7,46 kgf-m or 54,33 ft.lbs) @ 3300 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.30 litres (5,07 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 229.0 kg (502,38 pounds) |
| Length: | 2420 mm (94,82 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |