The Harley Davidson FLHRC Road King Classic is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the fuel capacity is a key factor. The Harley Davidson FLHRC Road King Classic features a 22.70 litres (5,97 gallons) fuel tank, providing good mileage for your adventures.
Preventative care is essential for ensuring your Harley Davidson FLHRC Road King Classic operating reliably. Popular maintenance parts comprise drive chains. With regular servicing, your FLHRC Road King Classic will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLHRC Road King Classic Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 407/130 - 90 and the Rear Tyre size is 407/180 - 65 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 131.00 Nm (13,33 kgf-m or 96,12 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.70 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 355.0 kg (778,69 pounds) |
| Length: | 2400 mm (94,03 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston, ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston, ABS |