The Honda VTR 1000 SP 1 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 136.00 HP (98,80 kW)) @ 9500 RPM, 105.00 Nm (10,65 kgf-m or 77,01 ft.lbs) @ 8000 RPM and a top speed of 260.0 km/h (160,79 mph)
When out on the road, the tank size is an important factor. The Honda VTR 1000 SP 1 is equipped with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, ensuring good range for your adventures.
Routine service is important for keeping your Honda VTR 1000 SP 1 in peak form. Regular replacement items consist of oil filters. Using quality components, your VTR 1000 SP 1 will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 136.00 HP (98,80 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 105.00 Nm (10,65 kgf-m or 77,01 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 260.0 km/h (160,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 200.0 kg (438,70 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |