The DB Motors Super Sport is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 2.50 HP (1,79 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an essential aspect. The DB Motors Super Sport comes with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, ensuring reliable range for your rides.
Regular maintenance is essential for ensuring your DB Motors Super Sport performing at its best. Common service items involve air filters. Using quality components, your Super Sport will sustain great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 2.50 HP (1,79 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 43.5 kg (95,42 pounds) |
| Length: | 1400 mm (54,82 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum brake with extractable pin |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum brake with extractable pin |