The Suzuki GSR 600 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 599.40 ccm (36,40 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 12000 RPM, 64.70 Nm (6,57 kgf-m or 47,46 ft.lbs) @ 9600 RPM and a top speed of 225.0 km/h (139,10 mph)
When out on the road, the gas tank is a critical aspect. The Suzuki GSR 600 is fitted with a 16.50 litres (4,34 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, offering excellent performance during your journeys.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Suzuki GSR 600 running smoothly. Common service items include brake pads. Through proper maintenance, your GSR 600 will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Suzuki GSR 600 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.40 ccm (36,40 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 64.70 Nm (6,57 kgf-m or 47,46 ft.lbs) @ 9600 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 225.0 km/h (139,10 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.50 litres (4,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 183.0 kg (401,38 pounds) |
| Length: | 2090 mm (81,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 1-piston caliper |