The Highland DirtTrac 950 is a 4 stroke, Trial bike with a Liquid cooled 950.00 ccm (57,68 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 85.00 HP (61,69 kW)) @ 6000 RPM, 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
During extended trips, the fuel capacity is an important aspect. The Highland DirtTrac 950 includes a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, giving good mileage for your rides.
Preventative care is necessary to maintain your Highland DirtTrac 950 in top condition. Regular replacement items involve air filters. Through proper maintenance, your DirtTrac 950 can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Highland DirtTrac 950 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 950.00 ccm (57,68 cubic inches) |
| Power: | 85.00 HP (61,69 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Trial |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 129.0 kg (282,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. Beringer six piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Brembo caliper |