The Kawasaki EN 500 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 498.00 ccm (30,24 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 8500 RPM, 41.00 Nm (4,18 kgf-m or 30,05 ft.lbs) @ 7300 RPM and a top speed of 170.0 km/h (105,07 mph)
Scheduled maintenance is necessary for ensuring your Kawasaki EN 500 performing at its best. Frequently replaced components consist of drive chains. By using genuine parts, your EN 500 will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 498.00 ccm (30,24 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 41.00 Nm (4,18 kgf-m or 30,05 ft.lbs) @ 7300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 170.0 km/h (105,07 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |