The Moto Guzzi California Vintage is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 72.41 HP (52,64 kW)) @ 6400 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential consideration. The Moto Guzzi California Vintage includes a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, delivering efficient efficiency during your journeys.
Preventative care is vital to maintain your Moto Guzzi California Vintage in top condition. Frequently replaced components comprise clutch plates. With regular servicing, your California Vintage can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi California Vintage Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 18 and the Rear Tyre size is 140/70 - VB17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 72.41 HP (52,64 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 263.0 kg (576,90 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |