The Tank Sports Vision Topline Khaos is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 15.80 HP (11.5 kW and a top speed of 128.7 km/h (79,60 mph)
When out on the road, the fuel system is an essential aspect. The Tank Sports Vision Topline Khaos features a 15.14 litres (3,98 gallons) fuel tank, providing consistent mileage for your adventures.
Preventative care is vital to maintain your Tank Sports Vision Topline Khaos in peak form. Common service items involve fuel filters. Using quality components, your Vision Topline Khaos can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports Vision Topline Khaos Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 15.80 HP (11.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 128.7 km/h (79,60 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.14 litres (3,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 110.2 kg (241,79 pounds) |
| Length: | 2079 mm (81,39 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |