The Motorhispania MH7 125 Naked is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a key feature. The Motorhispania MH7 125 Naked comes with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, providing excellent mileage for your rides.
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your Motorhispania MH7 125 Naked running smoothly. Frequently replaced components consist of brake pads. Through proper maintenance, your MH7 125 Naked will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Motorhispania MH7 125 Naked Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Tecme |
| Rear Brakes: | Single disc. Tecme |