The MZ SM 125 Cup Replica is a 4 stroke, Super Motard bike with a 124.11 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 177.0 km/h (109,45 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an important consideration. The MZ SM 125 Cup Replica comes with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, giving reliable mileage for your adventures.
Scheduled maintenance is essential for ensuring your MZ SM 125 Cup Replica performing at its best. Common service items consist of air filters. Through proper maintenance, your SM 125 Cup Replica will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for MZ SM 125 Cup Replica Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - ;17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.11 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 177.0 km/h (109,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 129.5 kg (284,07 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |