The MZ 1000 SF StreetFighter is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 111.30 HP (80,79 kW)) @ 9000 RPM, 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important feature. The MZ 1000 SF StreetFighter comes with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, ensuring consistent performance for your rides.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your MZ 1000 SF StreetFighter in top condition. Popular maintenance parts comprise sprockets. Through proper maintenance, your 1000 SF StreetFighter will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for MZ 1000 SF StreetFighter Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 111.30 HP (80,79 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 210.0 kg (460,69 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |