The Hartford VR200X is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 197.00 ccm (11,96 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 19.17 HP (13,93 kW)) @ 7500 RPM, 10.90 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important consideration. The Hartford VR200X is equipped with a fuel tank and is controlled by a OHV fuel control system, providing excellent range for your rides.
Routine service is key to keep your Hartford VR200X in top condition. Essential service parts comprise drive chains. With regular servicing, your VR200X will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Hartford VR200X Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 197.00 ccm (11,96 cubic inches) |
| Power: | 19.17 HP (13,93 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 10.90 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 139.0 kg (304,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |