The Vento Phantera is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 9.40 HP (6,87 kW)) @ 7600 RPM, 8.54 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 5100 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an essential feature. The Vento Phantera includes a 5.29 litres (1,39 gallons) fuel tank, delivering reliable performance for your adventures.
Proper upkeep is necessary for keeping your Vento Phantera running smoothly. Essential service parts involve drive chains. By using genuine parts, your Phantera can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Vento Phantera Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 9.40 HP (6,87 kW)) @ 7600 RPM |
| Torque: | 8.54 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 5100 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.29 litres (1,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 103.9 kg (227,86 pounds) |
| Length: | 1890 mm (74,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |