The Yamaha XVS 650 Drag Star is a 4 stroke, Custom bike with a 649.00 ccm (39,40 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 40.00 HP (29,05 kW)) @ 6500 RPM, 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 145.0 km/h (89,65 mph)
For daily commuting, the gas tank is a key feature. The Yamaha XVS 650 Drag Star is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, ensuring good fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is key for maintaining your Yamaha XVS 650 Drag Star running smoothly. Frequently replaced components include spark plugs. Using quality components, your XVS 650 Drag Star can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Yamaha XVS 650 Drag Star Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - S19 and the Rear Tyre size is 170/80 - S15 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29,05 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 145.0 km/h (89,65 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 214.0 kg (469,44 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |