The Aprilia Dorsoduro 750 ABS is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 749.90 ccm (45,53 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 92.00 HP (66,86 kW)) @ 8750 RPM, 82.00 Nm (8,36 kgf-m or 60,20 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an essential aspect. The Aprilia Dorsoduro 750 ABS is fitted with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, ensuring optimal mileage for your rides.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Aprilia Dorsoduro 750 ABS running smoothly. Frequently replaced components involve clutch plates. Using quality components, your Dorsoduro 750 ABS will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Dorsoduro 750 ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 749.90 ccm (45,53 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (66,86 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 82.00 Nm (8,36 kgf-m or 60,20 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 186.0 kg (408,05 pounds) |
| Length: | 2216 mm (86,76 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |