The Highland 950 V2 Outback is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 950.00 ccm (57,68 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 85.00 HP (61,69 kW)) @ 6000 RPM, 103.00 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 4600 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a critical factor. The Highland 950 V2 Outback is fitted with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, ensuring optimal performance for your adventures.
Routine service is key for maintaining your Highland 950 V2 Outback performing at its best. Regular replacement items consist of brake pads. Through proper maintenance, your 950 V2 Outback can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 950.00 ccm (57,68 cubic inches) |
| Power: | 85.00 HP (61,69 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 103.00 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 4600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 165.0 kg (361,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Brembo twin caliper |
| Rear Brakes: | Brembo single caliper |