The Fantic Custom is a 2 stroke, Custom bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.00 HP (8.0 kW, 16.00 Nm (1,59 kgf-m or 11,74 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is important for keeping your Fantic Custom in peak form. Frequently replaced components consist of clutch plates. With regular servicing, your Custom can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (8.0 kW |
| Torque: | 16.00 Nm (1,59 kgf-m or 11,74 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 121.0 kg (265,47 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |