The Yamaha YZF 750 SP is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 749.00 ccm (45,47 cubic inches) In-line four, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 125.00 HP (90,74 kW)) @ 12000 RPM, 79.80 Nm (8,06 kgf-m or 58,61 ft.lbs) @ 9500 RPM and a top speed of 270.0 km/h (166,96 mph)
When out on the road, the gas tank is an important aspect. The Yamaha YZF 750 SP features a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, offering efficient range for your adventures.
Routine service is key for keeping your Yamaha YZF 750 SP in peak form. Common service items involve brake pads. With regular servicing, your YZF 750 SP can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Yamaha YZF 750 SP Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 125.00 HP (90,74 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 79.80 Nm (8,06 kgf-m or 58,61 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 270.0 km/h (166,96 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1993 |
| Weight: | 191.0 kg (418,99 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 6-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston caliper |