The MBK Booster 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 11.39 HP (8,26 kW)) @ 9000 RPM, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential aspect. The MBK Booster 50 is fitted with a 5.30 litres (1,39 gallons) fuel tank, delivering excellent fuel economy for your adventures.
Routine service is essential to keep your MBK Booster 50 running smoothly. Common service items involve air filters. With regular servicing, your Booster 50 will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for MBK Booster 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 150/80 - 10 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 11.39 HP (8,26 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 7.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.30 litres (1,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1680 mm (65,77 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |