The Gilera Stalker Naked is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.40 HP (3,18 kW)) @ 6500 RPM, 4.70 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical factor. The Gilera Stalker Naked comes with a 5.60 litres (1,47 gallons) fuel tank, ensuring reliable range during your journeys.
Regular maintenance is vital for ensuring your Gilera Stalker Naked operating reliably. Regular replacement items include spark plugs. Through proper maintenance, your Stalker Naked can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Gilera Stalker Naked Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 4.40 HP (3,18 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 4.70 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.60 litres (1,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1760 mm (68,95 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |