The Titan Fat Bobber Deluxe is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1524.09 ccm (92,54 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 108.00 HP (78.8 kW, 161.36 Nm (16.5 kgf-m or 119.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an important aspect. The Titan Fat Bobber Deluxe includes a 13.24 litres (3,48 gallons) fuel tank, ensuring optimal performance during your journeys.
Regular maintenance is crucial to keep your Titan Fat Bobber Deluxe in top condition. Essential service parts comprise oil filters. With regular servicing, your Fat Bobber Deluxe will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Titan Fat Bobber Deluxe Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 21 and the Rear Tyre size is 260/40 - 18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1524.09 ccm (92,54 cubic inches) |
| Power: | 108.00 HP (78.8 kW |
| Torque: | 161.36 Nm (16.5 kgf-m or 119.0 ft.lbs |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.24 litres (3,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 620.0 kg (1360,07 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |