The Yamaha FZ16 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 153.00 ccm (9,29 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.00 HP (10,15 kW)) @ 7500 RPM, 14.00 Nm (1,39 kgf-m or 10,25 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 135.0 km/h (83,48 mph)
When out on the road, the fuel system is a key factor. The Yamaha FZ16 includes a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel control system, giving excellent fuel economy on the road.
Regular maintenance is essential for maintaining your Yamaha FZ16 in top condition. Popular maintenance parts include air filters. With regular servicing, your FZ16 will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 153.00 ccm (9,29 cubic inches) |
| Power: | 14.00 HP (10,15 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 14.00 Nm (1,39 kgf-m or 10,25 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 135.0 km/h (83,48 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 126.0 kg (276,41 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |