The Peugeot Speedfight 2 50 AC is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.10 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.10 HP (2.3 kW and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential feature. The Peugeot Speedfight 2 50 AC includes a 7.20 litres (1,89 gallons) fuel tank, providing optimal performance for your rides.
Regular maintenance is necessary for maintaining your Peugeot Speedfight 2 50 AC operating reliably. Regular replacement items comprise drive chains. Through proper maintenance, your Speedfight 2 50 AC can maintain great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Speedfight 2 50 AC Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.10 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.10 HP (2.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.20 litres (1,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 90.0 kg (197,41 pounds) |
| Length: | 1730 mm (67,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |