The Vespa LX 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 11.66 HP (8,46 kW)) @ 7750 RPM, 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
When out on the road, the fuel system is an important factor. The Vespa LX 150 features a 8.60 litres (2,26 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel control system, providing excellent efficiency during your journeys.
Preventative care is necessary for keeping your Vespa LX 150 in peak form. Common service items include air filters. With regular servicing, your LX 150 will sustain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Vespa LX 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 11 and the Rear Tyre size is 120/70 - 11 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 11.66 HP (8,46 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.60 litres (2,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 102.0 kg (223,78 pounds) |
| Length: | 1755 mm (68,75 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |