The Enfield Euro Classic 350 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 346.00 ccm (21,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5626 RPM, 27.00 Nm (2,79 kgf-m or 19,80 ft.lbs) @ 2875 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
For daily commuting, the tank size is a critical consideration. The Enfield Euro Classic 350 features a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel management system, ensuring good efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is essential to maintain your Enfield Euro Classic 350 performing at its best. Essential service parts consist of fuel filters. Through proper maintenance, your Euro Classic 350 will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 346.00 ccm (21,00 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5626 RPM |
| Torque: | 27.00 Nm (2,79 kgf-m or 19,80 ft.lbs) @ 2875 RPM |
| Compression: | 7.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 163.0 kg (357,60 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |