The Yamaha XV750 Virago is a 2 stroke, Custom bike with a Air cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 52.00 HP (37,81 kW)) @ 7000 RPM, 5.40 Nm (0,60 kgf-m or 3,98 ft.lbs) @ 5750 RPM and a top speed of 169.0 km/h (104,48 mph)
When out on the road, the gas tank is a key factor. The Yamaha XV750 Virago comes with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel management system, giving consistent efficiency for your adventures.
Regular maintenance is essential for ensuring your Yamaha XV750 Virago running smoothly. Regular replacement items comprise air filters. By using genuine parts, your XV750 Virago will keep providing strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XV750 Virago Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.50 - 19 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 52.00 HP (37,81 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 5.40 Nm (0,60 kgf-m or 3,98 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | 8.7:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 169.0 km/h (104,48 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1983 |
| Weight: | 225.0 kg (493,52 pounds) |
| Length: | 2 mm (0,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Single piston |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). 2 Shoe Expanding Drum |