The Highland DirtTrac is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 749.00 ccm (45,47 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 83.81 HP (60,89 kW)) @ 7000 RPM, 84.00 Nm (8,56 kgf-m or 61,69 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
When out on the road, the tank size is a key factor. The Highland DirtTrac is equipped with a 8.50 litres (2,24 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, providing reliable mileage on the road.
Preventative care is important for keeping your Highland DirtTrac operating reliably. Common service items involve sprockets. Through proper maintenance, your DirtTrac can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Highland DirtTrac Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 83.81 HP (60,89 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 84.00 Nm (8,56 kgf-m or 61,69 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.50 litres (2,24 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 129.0 kg (282,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |